Beseda o cestě do Ruska

7. 12. 2014

Beseda o cestě do Ruska

Dne 28.11.2014 v 16:30 se uskutečnila v Obecní knihovně Mydlovary beseda s paní Marií Podlahovou o zážitcích z cesty po Rusku, Karélii a Solovetských ostrovech. Besedu zahájila knihovnice Marie Ciglbauerová, přivítala všechny přítomné. Cesta byla dlouhá 7 000 km a trvala 24 dní. Cestovali autobusem s CK Kudrna z Brna. Odjela dne 18. 7. 2014. Měla připravenu mapu s vyznačenou trasou a obrázky z této cesty. Jelo 41 pasažérů, z žen byla Marie Podlahová nejstarší. Cesta vedla přes Polsko, Litvu a Lotyšsko do Ruska. Ve městech, která navštívili, si prohlédli nejznámější památky. Byli v Moskvě, v Susdalu, ve Vladimíru, Rostovu a v Jaroslavli, kde havarovalo letadlo s našimi třemi hokejisty. Za městem už začíná opravdová ruská tajga. Dále Vologda, kde v tamějším kostele musí ženy nosit sukně a na hlavách šátky. Sukně se dokonce půjčují. V této oblasti jsou vesnice dosti chudé, s polorozpadlými domy a neobdělanými poli. Dne 30. 7. zastavili u Bělomořsko – Baltského kanálu, který vybudovali vězni z okolních gulagů. Někteří z nich za to zaplatili svým životem a jsou pochování v hromadných hrobech. Z klášterů v této oblasti byli mniši vyhnáni a z klášterů zřízeny gulagy. Ty byly také na Solovetských ostrovech. Bydleli zde v kempu. Voda je z potoka jak na pití, tak na mytí. Zdejší klášter z 15. století byl zrušen a od roku 1921 do roku 1939 zde bylo vězení, kterým prošlo na 100 000 vězňů. Většina zde ukončila svou životní pouť. Následoval výlet lodí na Zaječí ostrovy, kde je už opravdová tundra. Turisty sem lákají labyrinty, 13 záhadných obrazců z doby 3 000 let př. Kr. Solovetské ostrovy prohlédli během 4 dnů. Potom v noci přejeli autobusem do Petrozavodska, je to středisko Karélie na břehu Oněžského jezera. Po prohlídce se přesunuli do Petrohradu, dále do Novgorodu a naposledy do Pskova. Domů se vrátili 10. 8. 2014. Cesta byla náročná. Povídání bylo zajímavé. Beseda se vydařila.