Beseda o Heleně Zmatlíkové v ZŠ Olešník

5. 5. 2013

Dne 18.4.2013 se uskutečnila v ZŠ Olešník beseda o Heleně Zmatlíkové s knihovnicí Marií Ciglbauerovou, kterou přivítala a představila dětem ředitelka školy Mgr. Zdeňka Hucková. Knihovnice v úvodu řekla, jak bude beseda probíhat a připomněla dětem jejich návštěvu loni na konci školního roku v Obecní knihovně Mydlovary,kdy si společně povídali o Jiřím Trnkovi. Děti, bylo jich 21, rozdělila na dvě družstva, A a B., hádaly písmenka, která tvoří jméno a přijímení osobnosti, o níž bude dnes beseda. Družstva získala body za uhodnutá písmenka. Družstvo B uhodlo jméno Heleny Zmatlíkové dříve, získali jeden bod navíc. Její portrét si všichni prohlédli a vyslechli si její životopis, který končil větou  „ její knížky jsou ale stále s námi“. Následovaly ukázky knížek s ilustracemi Heleny Zmatlíkové, povídání o knížkách, jejich obsah, hlavní hrdinové, prohlídka ilustrací. Př: Pinocchiova dobrodružství, Děti z Bullerbynu, O letadélku Káněti, Honzíkova cesta, Z deníku kocoura Modroočka, Štuclinka a Zachumlánek, Putování za švestkovou vůní, Cestopis s jezevčíkem, Martínkova čítanka, Alenčina čítanka, Slavná levačka, Prázdniny u babičky, Karkulín. Děti nejvíce znaly knihy Děti z Bullerbynu a Honzíkova cesta, samy vypravovaly obsahy. Dále si družstva A a B zahrála hru „Na knihovnu“. Pod ubrusem byly schovány knihy, o kterých si děti s knihovnicí povídaly a děti hádaly, která kniha zmizela, tedy byla půjčena čtenáři nebo byla odepsána a která kniha přibyla, tedy byla vrácena čtenářem nebo koupena do knihovny. Děti trénovaly svůj postřeh, dařilo se jim.Počet bodů v družstvu A a B byl vyrovnaný. Potom si děti v družstvech zahrály hru „A – Z kvíz“ a využily v ní znalosti ze životopisu Heleny Zmatlíkové. Nakonec si děti všechny knihy prolistovaly, prohlédly ilustrace, řekly, kterou knihu by si rády přečetly, která je zaujala. Knihovnice Marie Ciglbauerová rozdala dětem záložky do knih a všechny děti pochválila, jak byly hodné. Ředitelka školy poděkovala knihovnici za připravenou besedu a děti zatleskaly. Beseda se dětem líbila.