Beseda o výstupu na Mont Blanc

12. 6. 2011

Dne 20.5.2011 se uskutečnila v Obecní knihovně v Mydlovarech beseda o výstupu na nejvyšší horu Evropy, Mont Blanc, která měří 4 810 m. Na besedu přišlo 9 lidí. Výstup na horu podnikl občan Mydlovar, Jiří Podzimek, dne 8.8.2010 společně se svým bratrem a ostatními známými. Cesta byla plánovaná celkem na 8 dní. Do Francie se dopravili osobními auty. Cestu na horu zahájili hned z parkoviště s 20 kg. batohem na zádech z výšky 1 100 m. Někteří ale jedou lanovkou. Dole byla teplota + 20°C, ve výšce 3 167 m již byl sníh. Známé je středisko Tette Rouge. Před výstupem Jiří Podzimek půl roku trénoval, hlavně po schodech. Výstup na Mont Blanc trvá 3 dny, cestičky jsou zde půlmetrové, skály zvětralé, takže pořád padají kameny. Stany se musí zakopávat do sněhu, ráno při vstávání bylo – 10°C. Na vrchol se musí vyjít už ve 3 hod. ráno, vrcholu naši horolezci dosáhli v 9,30 hod.Jsou zde malé praskliny ve skálách, proto se musí horolezci vázat k sobě lany. Velkým nebezpečím tu bývá blesk, jako záchrana slouží plechová bouda. Vrchol Mont Blancu má rozměr 2x15m. Při výstupu se musí pít horká voda, ale voda zde už není a tak se rozpouští sníh nebo se pije dešťová voda. Jí se konzervy. Výstup a sestup našim horolezcům trval 4,5 dne. Zažili velké dobrodružství, radost i strach. Bývá zde hodně turistů, horolezců, potkávali Rusy, Američany aj. Jiří Podzimek při besedě v počítači ukazoval vyfotografované obrázky z cesty, upozorňoval na nebezpečné úseky při výstupu a na závěr pustil video z výstupu. Týden po nich zde tragicky zahynul Josef Cepák,profesor z Biskupského gymnázia z Českých Budějovic.

Náhledy fotografií ze složky Beseda o výstupu na Mont Blanc