Noc s Andersenem 2014

8. 4. 2014

Dne 4. 4. 2014 se počtvrté uskutečnila v půdní vestavbě Obecní knihovny Mydlovary od 18 do 22 hod. Noc s Andersenem. Pro letošní rok byl vybrán "Komisař Vrťapka". Akce k podpoře dětského čtenářství, kterou pořádá Klub dětských knihoven Svazu knihovníků a informačních pracovníků (SKIP) ČR k Mezinárodnímu dni dětské knihy, slavenému v den narození Hanse Christiana Andersena (2.4.1805 – 4.8.1875), se letos konala již počtrnácté. V úvodu knihovnice Marie Ciglbauerová přivítala jmenovitě všechny přítomné děti, kterých přišlo 22, a 4 maminky, které pomáhaly s organizací. Byly to Jana Irová, Jaroslava Lískovcová, Kateřina Bartošová a Jana Forejtová. Aby děti mohly prožít pohádkovou Noc s Andersenem, musely se do té pohádky nějak dostat. Stalo se tak pomocí kouzelného zvonečku, který zazvonil, když měly děti zavřené oči. Ale o kom si společně budou povídat, to nikdo nevěděl. Kouzelný zvoneček prozradil knihovnici, že nápovědu děti najdou ve vedlejší půdní místnosti. Byla tam schovaná písmenka, která se měla složit a přečíst. Děti postupně hledaly a z nalezených písmen ve čtyřech barvách složily název: Komisař Vrťapka. Knihovnice s ním děti seznámila, ty ho neznaly. Nejprve přečetla o něm básničku a děti hovořily o tom, co takový komisař, detektiv dělá. Ukázala jim knihu sebraných spisů Vrťapky a prohlédly si jeho obrázek.Vrťapka je pes, voříšek. Vyslechly také jeho životopis. Děti hádaly dle nápovědy, který ze šesti sourozenců je malý Vrťapka. Potom byly děti rozděleny do čtyř skupin a jako detektiv se pustily do pátrání a luštění, do plnění úkolů, které pro děti pěkně připravila Jana Irová. Následovala přestávka, všichni si vypili teplý čaj, uvařila ho Kateřina Bartošová a snědli koláčky, které pro tuto akci upekla pekárna ve Zlivi. Byly moc dobré, všem chutnaly.Potom si předškolní děti šly pohrát a zacvičit s Jaroslavou Lískovcovou do vedlejší půdní místnosti a školní děti poslouchaly z knihy příběh o Vrťapkovi, přečetla ho Kateřina Bartošová. V závěru Jana Irová zhodnotila celý večer, pochválila děti a rozdala jim odměny a pochvaly, které sama připravila, také upomínky na dnešní Noc s Andersenem. Starší děti dostaly od Vrťapky zapsané rady na bezpečný internet. Všichni odcházeli domů plni dojmů, večer strávený s komisařem Vrťapkou se jim líbil.

Fotogalerie: http://knihovnamydlovary.rajce.idnes.cz/Noc_s_Andersenem_2014-04-04/