Noc s Andersenem 2016

8. 4. 2016

Dne 1. 4. 2016 se uskutečnila v půdním prostoru Obecní knihovny Mydlovary Noc s Andersenem. Všechny přítomné přivítala knihovnice Marie Ciglbauerová. Přišlo celkem 11 dětí předškolního a mladšího školního věku, s organizací pomohly Jana Irová a Jaroslava Lískovcová. V úvodu knihovnice všem pověděla o Noci s Andersenem, probíhá od roku 2000, u nás v Mydlovarech od roku 2009, má podpořit dětské čtenářství, povídá se o spisovatelích, ilustrátorech nebo básnících, kteří mají ten rok výročí narození. V knihovnách se čtou pohádky, soutěží se, hrají se různé hry, kreslí se a někde se i spí. Termín Noci s Andersenem je vždy v pátek kolem 2. 4., kdy se připomíná na celém světě narození H. Chr. Andersena, významného dánského pohádkáře a je to také Mezinárodní den dětské knihy. Potom Jana Irová přivezla"kouzelný pohádkový kufr", ale nebylo prozrazeno, co v něm je. Děti si pověděly o pohádce Malá mořská víla, hádaly, před kolika lety byla napsána a natočena, poté si ji vyslechly a kreslily ji. Program dále pokračoval. Děti sestavily z rozstříhaných tvarů portrét Zdeňka Svěráka, dne 28. 3. oslavil 80. narozeniny, vyslechly si jeho životopis a dílo. Hádaly filmy, ke kterým napsal scénář, spolu s Ladislavem Smoljakem založil Divadlo Járy Cimrmana. Zdeněk Svěrák také spolupracuje s hudebníkem Jaroslavem Uhlířem, píší spolu písničky, děti si některé poslechly a zazpívaly si je. Známý je jejich písničkový pořad v televizi Hodina zpěvu a také operky, jež děti znaly. Následovala přestávka, všichni si vypili čaj a snědli koláčky, přivezené ze zlivské pekárny. Moc jim chutnaly. Potom konečně byl otevřen pohádkový kufr, byl plný knih od autorů, kteří mají letos výročí - H. Ch. Andersen, Zdeněk Svěrák, Miloš Macourek, Ondřej Sekora. Děti si knihy prohlédly. Nakonec si vyluštily kvíz o Zdeňku Svěrákovi, ve 22,00 hod. byla Noc s Andersenem ukončena, všem se líbila.