Noc s Andersenem 2017

15. 4. 2017

Dne 31. 3. 2017 se uskutečnila v půdní vestavbě Obecní knihovny Mydlovary již posedmé Noc s Andersenem. Na akci dostaly děti přihlášku, akce byla naplánována od 17 do 21 hodin. Letošní Noc s Andersenem byla věnována Čtyřlístku. Letos byl již 17. ročník této akce na podporu dětského čtenářství. V úvodu knihovnice jmenovitě přivítala všechny přítomné děti, přišlo jich celkem 11. Přivítala také jednu z maminek, Markétu Strnadovou, která pomáhala s organizací. Potom zazvonil pohádkový kouzelný zvoneček a Noc s Andersenem mohla začít. Děti byly upozorněny na to, že budou hrát hru Rodinná abeceda, co která slova znamenají a že budou hádat název knihy, o které si dnes budou povídat. Název knihy děti hádaly podle indicií. Co je indicie? (Rodinná abeceda). Indicie (slova) byly schované v dětských knihách a děti je postupně hledaly. Př. Karel Čapek, Dášenka, str.50 (slovo Blaťák), Jan Karafiát, Broučci, str.98 (slovo Bezzub) atd. Bylo nalezeno celkem 11 indicií: Třeskoprsky, Doksy, Jaroslav, Máchovo jezero, Bezděz, Čtyři, Hrdiny, Němeček, domek. Indicie hledala vždy dvojice dětí, ostatní děti poslouchaly pohádku Císařovy nové šaty, kterou četla Markéta Strnadová. Pohádka letos oslavila 180 let od svého vzniku. Potom knihovnice četla text a děti do něho vkládaly nalezená slova. Uhodly knihu Čtyřlístek. Určená místa hledaly na mapě ČR. Co je fiktivní? (Rodinná abeceda). Co je komiks? (Rodinná abeceda). Knihovnice seznámila děti s hlavními postavami Čtyřlístku a přečetla jejich charakteristiku, měla vyrobené plošné loutky Fifinky, Myšpulína, Bobíka a Pindi. Dále byl přečten text o časopisu Čtyřlístek, jak a kdy vznikl, kdo je autorem atd. Děti si časopis prohlédly, také knihy příběhů Čtyřlístku. Co je fenomén? (Rodinná abeceda). Co je edice? (Rodinná abeceda). Následoval kvíz o Čtyřlístku, určovaly se správné odpovědi a, b, nebo c. Hledalo se 10 rozdílů mezi dvěma obrázky Čtyřlístku. Potom děti vyráběly postavy Čtyřlístku, požily teplý čaj a snědly výborné koláčky ze zlivské pekárny. Program Noci s Andersenem pokračoval besedou se 14 letým Petrem Chalupským, který měl připravené povídání o Austrálii. Odletěl tam loni v prosinci se svou sestrou Hankou. Navštívil v Sydney druhou sestru Kristýnu. Jeho vyprávění bylo velmi poutavé a zajímavé, doplněné promítáním fotografií. Noc s Andersenem se všem líbila.