Štrúdlobraní s besedou o Kapverdách

22. 11. 2015

Dne 17.10. 2015 se uskutečnila v půdním prostoru Obecní knihovny Mydlovary akce Štrúdlobraní s besedou o Kapverdských ostrovech. Akci zorganizoval spolek Mydlovaran. Obecní knihovna Mydlovary se připojila, pozvala na besedu také své čtenáře. Sešlo se 11 vzorků štrúdlů a hned v úvodu byly hodnoceny 3člennou porotou ve složení: Marie Kindelmannová, Marie Zachová, Jana Šindelářová. Štrúdlům byly přidělovány body, které se nakonec sečetly. Ostatní účastníci měli volnou zábavu, vypili si čaj, kávu nebo punč a ochutnali také štrúdl. Po ochutnání všech vzorků začala beseda s Bohuslavem Pindryčem st., který letos v létě navštívil se svojí rodinou Kapverdské ostrovy. K besedě bylo připraveno promítání fotografií na plátno, toho se ujal Bohuslav Pindryč ml. V úvodu byly Kapverdy představeny. Je to souostroví 10 ostrovů v Atlantském oceánu s 530 000 obyvateli a rozlohou 4 033 km2, leží 500 km od Afriky, osamostatnily se od Portugalska v roce 1975, je zde 95% katolíků. Ostrov Sal je nejvíce navštěvovaný, má 17 631 obyvatel. Zde Pindryčovi trávili dovolenou. Neobydlený je jeden ostrov, Santa Luzia. Ostrovy jsou sopečného původu, je tu poušť, žádná zeleň ani řeky. Je tu sucho, větrno. Lidé mají svá obydlí v kráterech sopek. Střídá se zde období sucha, od listopadu do července a období vlhka, od srpna do října. Obyvatelé Kapverd žijí převážně z turismu. Zemědělství nemá dobré podmínky, pěstují se zde luštěniny, jinak se potraviny dovážejí. Elektřina se vyrábí pomocí generátorů z Evropy. Těží se zde sůl. Povinná školní docházka je 6 let. Rodiny mají 5-6 dětí. Délka silnic je tady pouze 20 km. Vodovod tu není, lidé si nosí vodu z vodárny do nádrže na střeše domu. O turisty se tady starají animátoři. Bohuslav Pindryč zajímavě vyprávěl dojmy a zážitky z této neobvyklé cesty. Zoodpovězeny byly i dotazy posluchačů. Na závěr bylo ještě shlédnuto video. Beseda byla poutavá, pěkná, zajímavá.