Výročí 20 let od úmrtí Josefa Petra Ondoka, významného mydlovarského rodáka

18. 11. 2023

Dne 19. srpna 2023 uplynulo 20 let od úmrtí významného mydlovarského rodáka, PhDr. P. Josefa Petra Ondoka, katolického kněze, v období komunismu bez státního souhlasu k duchovenské činnosti, přírodovědce, teologa a filozofa. Od září roku 1951 do května roku 1963 byl z politických důvodů vězněn za tajné kněžské svěcení a organizování filozoficko-náboženských vzdělávacích kroužků pro studenty. Od konce 60. let do roku 1991 pracoval jako vědecký pracovník Botanického ústavu ČSAV v Třeboni, poté přednášel filozofii a etiku na Teologické a Biologické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Do důchodu odešel v roce 1992.

Napsal celkem 7 knih na teologicko-filozofická témata a 2 knihy vzpomínek ze svého mládí a z doby svého vězení. Jeho zdravotní stav se v posledních letech zhoršoval, byl poškozen jeho "muklovskou" prací v Jáchymově na překladišti uranové rudy, bez řádné ochrany proti radioaktivnímu záření. Ondok byl dle vyjádření spolupracovníků a svých přátel génius, originální a produktivní přírodovědec, matematicky orientovaný ekolog, za více než 25 letého působení v třeboňské akademii věd se stal autorem a spoluautorem desítek originálních prací, publikovaných v mezinárodních časopisech a hojně citovaných ve vědecké literatuře.

Jako vzpomínka na významného mydlovarského rodáka byla vytvořena výstava jeho fotografií v Obecní knihovně Mydlovary.

Publikace J. P. Ondoka v našem knihovním fondu

ondok1.jpg

Fotografie prezentace v plném rozlišení